Artykuł

Podsumowanie zawodów motorowodnych w Żninie

O ogromnym sukcesie Marcina Zielińskiego i kolejnym złotym medalu ME Formuły 700 już pisaliśmy sporo. Czas na podsumowanie innych wydarzeń sportowych z tego weekendu wyścigowego – na Jeziorze Żnińskim Małym  toczyła się też walka o tytuły w ME F125  także w 1 el. MP w klasach GT-15, GT-30 i OSY400.

Formuła 125 bez medalu dla Polski…

Przed rokiem mistrzostwa Europy F125 odbył się w Chodzieży i zawody kończyliśmy z dwoma polskimi medalami. Wicemistrzem został Henryk Synoracki, a brązowy medal odebrał podczas ceremonii Sebastian Kęciński. Obaj zawodnicy wystartowali w Żninie, a my – tego nie ukrywamy – liczyliśmy na kolejne polskie podium. W stawce był też reprezentant miejscowego klubu „Baszta” Michał Kausa, któremu bardzo zależało na dobrym występie przed własną publicznością. Tym razem karty rozdawali jednak inni i… pogoda, która zmusiła organizatorów do zakończenie mistrzostw po dwóch biegach Formuły 125. Mistrzem Europy został Włoch Marco Malaspina, który był najszybszy w obu ślizgach. Po srebro sięgnęła Estonka Sanna Aaslav-Kaasik, a po brąz jej wujek Erik Aaslav-Kaasik. Henryk Synoracki był czwarty, Sebastian Kęciński piąty, a Michał Kausa (borykający się z ogromnymi problemami technicznymi) zakończył zawody na siódmej pozycji.

1. el. MP w klasach OSY400, GT-30 i GT-15

W klasie OSY 400, podobnie jak w mistrzowskiej Formule 125, z uwagi na silny wiatr nie udało się rozegrać wszystkich biegów. Wygrał – zgodnie z oczekiwaniami – aktualny wicemistrz świata i Europy Cezary Strumnik z KS Przygoda Chodzież. Warto dodać, że nasz reprezentant startował po raz pierwszy nową łodzią i trzeba przyznać, że jego szybkość i dynamika staru robiły wrażenie. To doby znak przed mistrzostwami świata, które zostaną rozegrane za trzy tygodnie w Szwecji. Drugie miejsce w „osach” zajął Grzegorz Stępniak z TKKF Wodnik,  trzecie Michał Poźniak z KSM Trzcianka.

Triumfatorem w klasie GT-30 był Tomasz Sójkowski z KS 51 Toruń, a na podium stanęły obok niego dwie motorowodniaczki Małgorzata Mirzejowska (także KS 51 Toruń) oraz Agata Sołtan (WKS Zegrze).

W rywalizacji najmłodszych motorowodniaków, czyli klasie GT-15, sukces odniósł aktualny Mistrz Polski Jakub Rochnowski (WKS Zegrze), który ograł Słowaka Simona Junga (syna znakomitego zawodnika, który także startował w Żninie w ME F700, Mariana Junga). Specjalnie używamy słowa „ograł”, bo pomiędzy Jakubem a Simonem toczyła się fantastyczna walka. Pierwszy bieg wygrał Słowak, drugi i trzeci padł łupem Polaka, a za każdym razem tych zawodników dzieliło na mecie dosłownie 5 sekund. Trzeci był Karol Trzebniak  z KS 51 Toruń.

Gratulacje!

" ["id"]=> string(4) "1416" ["intro"]=> string(356) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(2) "pl" ["title"]=> string(45) "Podsumowanie zawodów motorowodnych w Żninie" ["url"]=> string(43) "podsumowanie_zawodow_motorowodnych_w_zninie" }